İŞ FİKRİ;TAŞINABİLİR BÜFE

seyyar büfe fiyatları,seyyar büfe modelleri,seyyar büfe,mobil büfe fiyatları,büfe fiyatları,Hafif Taşınabilir Büfeler İş Fikri, Taşınabilir Büfe İş Fikirleri, Seyyar Büfe İş Fikri, Hareketli Büfe İş Fikirleri, Taşınabilir Büfe Fiyatları, Prefabrik Büfeler, Portatif Büfeler, Prefabrik Büfe İş Fikri 2013

Hafif taşınabilir büfeler görüntü kirliliği yaratmıyor! Kent estetiğine katkı sağlayan seyyar büfelerin en ilginç özelliği, modern pazar alanlarında satış standı olarak kullanılabilmesi… AMERİKA’DA bu sisteme “taşınabilir küçük mağazalar” (portable small shops) deniyor. Ben “büfe” demeyi tercih ettim.Sistem son derece basit bir mimariye dayanıyor; ana iskelet mobilya deseniyle kaplanmış PVC’den ibaret. Taşıyıcı sistemler kilitli yuvalar içeren dişi satıhlar ve plastik elemanlar halinde.Sertleştirilmiş PVC borular dişi yuvaların içine girdiğinde özel bir mekanizmayla sabitlenmiş oluyor.

Taşınabilir büfelerin üç tipi var.
“Baby“, “Junior” ve “Grand” adını taşıyan sistemler gerek ağırlık gerekse boyutlar açısından farklılık gösteriyor. Üç model de beşgen ya da altıgen şeklinde dizayn edilmiş. Burada basit bir örnek olarak “Grand” tipini tanıtacağım size…

Hafif ve Basit…
Büfeler kendi içinde iki model olarak sunulmuş: Tüm ağırlığı 103 kg olan “Grand Büfe” ve 123 kg’lik “Delux Grand Büfe” … “Delux” ün özelliği gövdesinin ve tezgâh bölümünün biraz daha geniş olması. Bu modeli özellikle fastfood ve pizza satıcıları tercih ediyor. Ayrıca “Delux” için dış kenarlarına yüksekçe tabureler koyarak bar stilinde çevresel oturma düzeni yaratmak mümkün.
Her iki modelin ölçüleri şöyle: Yükseklik 3.6 metre. Köşegenleri oluşturan her bir modül 2.7 metre. Yatay tezgah genişliği 47 santim ve sistemi çepeçevre saran tezgah bölümünün yüksekliği ise 95 santim. Köşegen modüller 38 derecelik açılarla dönerek bir daire formu oluşturuyor. Tezgâh üzerinde kullanım amacına göre özel dolap ve teçhizat istek üzerine yapılabiliyor. Ayrıca kurulum tamamlandıktan sonra ergonomik mutfak aletleri yerleştirmek mümkün. Tabii bu ekstralar sisteminin dışında kalan tamamlayıcı ve yardımcı malzemelerden ibaret.

Sistemin kasası; yani gövdeyi oluşturan elemanlar kir ve su tutmayan özel bir plastikten üretilmiş. Daha sonra yapılan bir işlemle tezgah bölümü üzerine ince bir film tabakası giydirilmiş. Bu lamine malzeme FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış bir buluş. Mikrop barındırmıyor ve küf üretmiyor. Tezgâhı oluşturan ana gövde ve köşeli kubbe biçimindeki tepe örtüsü, “yelken vinili” tabir edilen rüzgâra dayanıklı bir maddeden yapılmış. Aynı zamanda su geçirimsizliği sağlayan tekstil dokusunun içinde silikon elyafı var. Bu kumaş plastik karşımı dokunun üzerine çok renkli dijital görüntüler giydirmek kabil. Ayrıca “üç boyut” efekti veren sanat çalışmalarıyla markaya özgü desenler de oluşturulabiliyor. Dizayn üzerine hiçbir baskı istenmediği takdirde firmanın “pantone” kataloğundan seçilen birkaç hâkim renkle büfe gövdesi ve kubbe bölümü renklendirilerek müşteriye teslim ediliyor. Söz konusu “Grand Büfe” çok amaçlı kullanım imkânları da sunuyor. Bir kere kurulumu son derece kolay; yaklaşık on beş dakika içinde montajı tamamlanıyor ve “hazır pratik dükkân” hizmete açılabiliyor.
Bu sistemle en başta bildiğimiz büfe ürünlerini satmak mümkün.

Çeşitli ıvır zıvır yanında başlı başına özel uygulamalar da yapılabiliyor: Örneğin fast food büfesi, pizzacı, lahmacuncu, balıkçı, midyeci, ekmekçi, baklavacı, dondurmacı, meyve suyu satıcısı gibi onlarca uygulama alanına dönüşebilecek niteliğe sahip.

Pazarcılara da Uyar…
İlginç uygulamalardan biri de pazarcı esnafının kullanabileceği açık bir mekân olması… Nitekim Amerika’da bazı eyaletlerde özellikle tatil günleri kurulan modern panayırlarda hep bu sistem kullanılıyor. Ayrıca fuar ve kapalı alanlarda mükemmel bir “corner” oluşturup özel amaçlı işler yapmak da mümkün. Örneğin kitap ve gazete satışı… Sistemin özgün tarafı ise büfe gövdesine uygulanan baskı tekniğinde… Çeşitli tonlarda her tür türlü efekti vererek çok renkli harika baskılar yapılabiliyor. Gece çalışmaları için güç kaynağı koyarak sistemi ışıklandırmak mümkün. Eğer istenirse dijital baskı üzerine ikinci bir baskı uygulamasıyla kendiliğinden ışığı yansıtan boya uygulamaları da gerçekleştiriliyor. Yapımcı firma bazı özel istekleri ve aksesuarları amaca uygun biçimde imal etmiş. Sistem demonte hale getirildiğinde tüm elemanların belli bir dizayn içinde katlanıp yerleştirilebileceği “çek çek ” usulü basit bir bagaj sistemi geliştirilmiş. Büyükçe bir bavul şeklinde olan sistem katlanarak tekerlekli düzenekle istenen yere tek kişi tarafından götürülebiliyor. “Grand Büfe” demonte görünümüyle bir station binek arabanın arkasına rahatlıkla sığabilecek büyüklükte. Hatta katlanıp paket haline getirilmiş büfeyi aracın tepesine monte edilecek portbagaj sistemiyle taşımak da mümkün.

Makul Fiyatlar…
Fiyatlara gelince… Firmanın kataloğunda altıgen büfeler için özel sipariş alınacağı belirtilmiş. Üç köşeli olanların fiyatı baskısız olarak 2 bin 600 dolar. Eğer çepeçevre dijital baskı yaptırılırsa fiyat 4 bin 635 dolara yükseliyor. Buna tepedeki kubbe üzerine yapılan dijital baskılar dâhil. Aynı sunum kolaylığı içinde 5 köşeli büfelerin fiyatı baskısız 3 bin 150 dolar. Dijital baskılılar ise 5 bin 135 dolar… Hareket kolaylığı sağlayan tekerlekli “shipping container” tabir edilen taşıyıcı sistemin fiyatı ise değişmiyor; her iki model için 500 dolar… Firma müşterinin isteğine göre tepede yer alan kubbe bölümüne ikili ya da üçlü baskı yapabiliyor. Aynı servis gövde için de geçerli.trendisfikirleri.com. Bu durumda baskı fiyatları epeyce düşüyor.
Amerika’daki uygulamada sistemin kullanıcılarına başka imkânlar da sağlanmış. Örneğin yapılan işin niteliğini değiştirmeden ünlü markaların billboard türü reklâmları için büfe üzerindeki zemin süre esasına göre kiraya verilebiliyor.
Örneğin araba yarışlarının olduğu alanlarda bira satan bir büfe; ünlü bir araba markasının dijital reklâm görüntülerini gövdesi üzerine yerleştirip reklâm parası alıyor. Bu durumda baskı masrafları reklâm veren tarafından karşılanıyor. Eğer sistemi ilginç buluyorsanız daha fazla bilgi ve yapımcı firmaya ulaşmak için bana yazabilirsiniz.

Notepad : Taşınabilir büfelerin kent estetiğine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bu amaçla belediyeler büfelerin lisans hakkını alarak imalatını yaptırabilir ve tüm seyyar satıcılara kiralama yoluyla belli noktalarında kullanma izni verebilir. Bu büfeler aynı zamanda kent halkını eğitecek mesaj ve desenlerle çağdaş PR faaliyetlerine yardımcı olacaktır.

Penceremden : Taşınabilir büfelerin kışın rahatlıkla kullanılabilmesi mümkün. Bu amaçla şemsiye tipi tüplü ısıtıcılardan (patio heater) yararlanılabileceği gibi açık yüzeylerin kapatılması için saydam brandalar ilginç çözümler sunuyor. Söz konusu malzemelerin tümünü yerli olarak temin etmek mümkün…

Kaynak : Nur Demirok ,Yeni Para

 

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

PERSONEL ALIMLARI

 

Personel alımı

Güncel iş ilanlarını bulacağınız bölümde,kamu kurum ve kuruluşlarından,özel sektör personel alımlarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

>>Devam Edin

 

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ