Oyuncak ararken İŞ FİKRİ buldu

Arkadaşının çocuğuna oyuncak ararken iş fikrini buldu

adore oyuncakBoğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Esin Yürür, pazarlama üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra 1986 yılından itibaren çeşitli birçok şirketin pazarlama – satış departmanlarında görev yapmış.

Ürün yöneticisi, pazarlama müdürü gibi pozisyonlarda çalışan Yürür, bir tesadüf sonucu oyuncak sektörüyle tanışmış. Bir arkadaşının çocuğuna eğitici oyuncak ararken Türkiye’de bu alanda çok büyük bir açık olduğunu görmesi onu bu alana itmiş. Bir yıl boyunca sektöre yönelik derin araştırmalar yürüten Yürür, Türkiye’de bu alandaki faaliyetlere ve eğitici oyuncak işinde olan yabancı firmalara odaklanmış.

1996 yılında Adore Oyuncak firmasını kuran Yürür, bugün üç mağazada hizmet verdiklerini ve Türkiye’de oyuncak satışı yapan her firmaya oyuncak dağıtımı yaptıklarını söylüyor.

Yürür, bünyelerinde Lego, Ravensburger, Revell, Hurumika, Ben 10, PopPixie, Star Frends, Tamagotchi ve Sylvanian Families markalarının bulunduğunu belirtiyor. Özellikle Lego’nun son üç yılın satışları en çok artan oyuncağı olduğunu ifade eden Yürür, “ Biz geçen yıl yüzde 70’lik büyüme oranıyla Lego’nun dünyada en çok büyüyen distribütörü olduk. Winx artı ciro getirecek. Bu yeni markanın ciromuza yüzde 50'nin üzerinde etkisi olacağını düşünüyoruz” diyor.

Rainbow, Adore Oyuncak ile anlaştı

Dünyanın önde gelen lisanslarından biri olan Winx Club’ın sahibi Rainbow, Türkiye’de Adore Oyuncakla stratejik bir işbirliği yaptı. Bu anlaşma ile Adore Oyuncak, Winx Club’ın yeni TV serisi ile beraber gelecek olan tüm oyuncaklarının Türkiye dağıtım haklarını aldı.

Dünyanın önde gelen İtalyan lisans, yapımcı ve distribütör şirketi Rainbow, perakende de yeni pazarlara açılma stratejisi dahilinde, en popüler markası Winx Club’ın oyuncaktarı için Türkiye’de Adore Oyuncak ile önemli bir anlaşmaya imza attı. Global dağıtım planı çerçevesinde, Winx Club’ın yeni 5’inci sezonunun lansmanı ile birlikte başlayacak olan bu ortaklık ile Adore Oyuncak yeni seri oyuncak bebek koleksiyonunu dağıtma hakkına sahip oldu, işbirliğine ilişkin bilgi veren Adore Oyuncak’ın Genel Müdürü Esin Yürür, “Ben 10 ve Lego gibi erkek oyuncaklarında ağırlığımız vardı ve kız çocuklarına yönelik ürünlerde zayıftık. Rainbow ise Türkiye’de Winx’in lisanslı ürünlerinde çok iyi bir konumdayken oyuncak alanında geride kalmıştı. Onlar da bu pazar için arayış içindelerdi biz de bu segmentte doğru bir marka arayışındaydık. Bu işbirliği ikimiz için de çok iyi oldu. Rainbow şirketi anavatanı İtalya’dan sonra Ispanya ve Türkiye pazarlarına çok önem veriyor” diyor.

Ekimde piyasaya çıkıyor

Sihirli güçleri olan ve kötülüğe savaş açmış büyüleyici altı arkadaş… Milyonlarca çocuk-genç izleyicinin kalbini fethetmiş altı peri… Winx Club’ın 130’dan fazla ülkede yayınlanan, 104’ün üzerinde çizgi film bölümü ve dört adet televizyon filmi var. Yaklaşık 4 milyar dolara yakın cirosu olan Rainbow şirketinin yarattığı Winx Club, şirketin en popüler küresel markası. Dünya çapında en çok izlenen çizgi film ve perakende de en çok tercih edilen lisans ve ürün olma özelliğini sürdüren Winx, 3-9 yaş grubuna hitap ediyor. Winx, filmi kadar oyun-caklanyla da büyük ilgi görüyor.

Dünya çapında 50'den fazla ülkede dağıtılan ve model bebekler arasında ilk sıralarda yer alan Winx bebeklerinin Türkiye’de de en çok satılanlar arasına girmesi bekleniyor. Türkiye ve KKTC’de Winx bebeklerinin yanı sıra oyun setlerinin de dağıtımı yapacaklannı söyleyen Yürür, şöyle devam ediyor:

“Rainbow dünyanın en büyük lisans firmalarından biri ve Avrupa’nın en büyük film stüdyosuna da sahipler. En büyük markalan Winx. Bizim onlarla diyalogumuz üç yıl önce Winx’in içindeki diğer karakterlerden Popixie’lerin satışına başlamamızla oldu. Bunun ardından işbirliğimiz gelişti ve Winx’in Türkiye’deki dağıtımını bizimle yapmak istediler. Ekim ayında dağıtıma başlıyoruz, Her yerde Winx görmeye hazırlanın.”

Pazar payı artacak

Rainbow, Winx lisansı konusunda Türkiye’de çok güçlü. 25 değişik alanda lisans veren şirket, pazarda oyuncaktaki ağırlığını artırmak için Adore ile anlaşmış. Bir çok Winx aktivite-si hazırlığında olduklannı söyleyen Yürür, “ Rainbow’un Roma yakınlarda bulunan Rainbow Magicland diye yeni bir eğlence parkı var. Promosyonel unsur olarak olarak burayı da ön plana çıkaracağız. Kızların Winx parkına gitmesini hayal etmelerini sağlayacağız. Bütün oyuncakçılarda, hipermarketlerde, departman store’larda, hobi mağazalarında satılacak, ilk yıl için pazar payımızda Winx ile birlikte yüde 50’lik bir artış bekliyoruz” diye anlatıyor.

Türkiye’de de çok yakında Nickelodeon ile birlikte ulusal iki kanalda gösterilecek olan Winx Club’m beşinci sezonunda, Winx Perileri; Bloom, Stella, Flora, Layla, Tecna ve Miusa su altı teması dahilinde çocukların karşısına çıkacak. Winx Perileri, televizyon çizgi filmi ve dijital medya ile bağlantılı olacak ve her bir oyuncak bebekte özel olarak bulunan kod ile çocuklar www.winxclub.com web sayfasından kendi bebeklerine için özel içerikler indirebilecek. Winx’in, Nickelodeon ortak yapımı olan 5’inci sezon lansmanı tüm dünyada bu yılın sonbahar mevsiminde yapılacak. Yeni seride oyuncaklar, kız çocukları oyunlarının ana unsurları olan, peri, moda ve saç modeli temalannı temsil edecek.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist

Tags: Adore Oyuncak , eğitici oyuncak işi, oyuncak sektörü yatırım yapmak, oyuncak üzerine iş fikirleri, Rainbow

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

Sponsor

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ