FOTOĞRAFLARI, FOTOKİTAP HALİNE GETİREN

GİRİŞİMCİ KARDEŞLER

fotokitapYaratıcılıkta sınır tanımayanlar her işten olduğu gibi bu uygulamadanda para kazanmayı biliyorlar.Teknoloji şirketi Lukapu, dijital fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğrafları istenilen ölçülerde kitap haline getiriyor. Şirket, şimdiye kadar 750 bin fotoğrafı kitap haline dönüştürerek rekor kırmış.

ALP Berri ve Mahir Ariti kardeşler tarafından Mayıs 2011’de kurulan Lukapu, genç bir teknoloji şirketi. Türkiye’de yeni gelişen bir alanda hizmet veriyorlar. Ne mi yapıyorlar? Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen fotoğraflardan özel bir albüm hazırlıyorlar. “Foto kitap” adı verilen bu albümler aslında yurtdışında çok yaygın.

İster tatilde, ister doğum gününüzde, isterse düğününüzde çektiğiniz fotoğraflarınızı ya da şirketlerin tanıtım amacıyla çektiği fotoğrafları lukapu.com adresinden ücretsiz indirebildiğiniz fotoğraf kitabı uygulamasındaki hazır şablonlara yerleştiriyorsunuz. Buraya istediğiniz not ya da yazıyı da ekleyebiliyorsunuz. İnternet üzerinden verilen sipariş, en geç bir hafta sonra adresinize foto şeklinde teslim ediliyor.

52 İLDEN SİPARİŞ ALDILAR

Ariti kardeşler, bu işe girmeden önce yaklaşık bir yıl süren pazar araştırması yapmışlar. Mahir Ariti pazarlama ve reklamcılık, Alp Berri Ariti ise işletme, finans ve fotoğrafçılık geçmişine sahip. Mahir Ariti önce New York Hamilton College, sonrasında ise İstanbul’da Bilgi Üniversitesinde reklamcılık okumuş. Alp Berri Ariti ise önce Boston’daki Brandeis Üniversitesi’ndeki ekonomi eğitiminin artından uluslararası finans mastırı yapmış. İkisinin de ortak bir tutkusu var: Fotoğraf…

Lukapu, faaliyete geçeli kısa bir süre olmasına rağmen Türkiye çapında 52 ilden sipariş almış. Mahir Ariti, en yoğun ilginin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirlerden geldiğini söylüyor. Ancak onları en çok şaşırtan Hakkari’den, Şırnak’tan bile sipariş gelmesi olmuş. Ariti, bu başarıda sadece tek bir işe odaklanmanın, kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem vermenin büyük rol oynadığını düşünüyor:

 

“Bizim amacımız basılı malzeme üretmek değil. İnsanları mutlu etmek, anıları canlı tutabilmek için kalıcı araçlar sunuyoruz. Bu anlayışla ve başka hiçbir yerde olmayan ‘foto kitap’ ölçüleriyle dünya standartlarında iş yapıyoruz. Bu işi çok severek ve eğlenerek yaptığımız için başarılı olduğumuzu düşünüyoruz.”

YURTDIŞINDAN DA TALEP VAR

Lukapu, şimdiye kadar 750 bin dijital fotoğrafı kitap haline getirmiş. Şirketin müşteri kitlesi oldukça geniş. Mahir Ariti, müşterilerin yaklaşık yüzde 65’inin kadınlardan oluştuğunu anlatıyor. Siparişlerde doğum, evlilik ve tatil albümleri ilk sırayı alıyormuş. Katalog şeklinde kullanma amaçlı siparişler de geliyormuş. trendisfikirleri.com

Mahir Ariti, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinden de sipariş aldıklarını anlatıyor. Ardından da ileride işbirliği şeklinde bu ülkelere de açılabileceklerinin sinyalini veriyor.

En ince kitap 16 sayfa

Fotoğraf albümleri 6 boyuttan oluşuyor. Bir sayfaya ister teko tek, isterse 100 fotoğraf sığdırabiliyor En büyük Sayfa sayısı 136'ya kadar çıkabiliyor. Foto kitapların fiyatı ise 35-154 TL arasında değişiyor.

Ersan Çıplak / Para

Tags:iş fikirleri,fotoğrafçılıkla para kazanma,fotokitap,amatör fotoğraçılar nasıl para kazanır,para kazanma yolları,digital fotoğrafçılık

Facebookta Paylaş

 
 

reklam alani

BÜTÇEYE GÖRE YATIRIM SEÇENEKLERİ